Kvalitný prírodný materiál

Ľan – tisícročná tkanina

Základným materiálom tradičnej textilnej kultúry na Slovensku bolo práve ľanové vlákno, spolu s konopným vláknom a živočíšnymi materiálmi ako koža, kožušiny, vlna. Pestovaniu a spracovaniu ľanu sa ľudia venovali takmer po celom svete už od roku 7000 pred n. l.

Ľan je prírodný materiál, ktorý sa aj v súčasnosti teší veľkej obľube. Hoci patrí medzi krčivejšie materiály, ponúka nám oveľa viac pozitívnych a užitočných vlastností, vďaka ktorým túto „nedokonalosť“ odpustíme.

Existuje veľa druhov ľanu. Pre výrobu ľanového vlákna sa pestuje ľan siaty, ktorý môže vyrásť až do výšky 1 metra. Vlákno sa vyrába zo stonky rastliny, preto je ideálne, ak je rastlina vysoká a má čo najmenej menších stoniek. Práve vďaka dĺžke stonky sú ľanové vlákna veľmi silné,  a hladké, čo prispieva k odolnosti voči oderu a pretrhnutiu. Používaním a praním sa pevnosť ľanovej tkaniny ešte zvyšuje.

Ľan má vysokú absorpčnú schopnosť, dobrú tepelnú vodivosť, vďaka čomu platí tvrdenie „v zime hreje, v lete chladí“.

Prirodzenou vlastnosťou ľanu je aj antiseptická schopnosť, čo znamená, že ľanový materiál potláča rast baktérií, húb a plesní. Vedeli o tom aj naši predkovia, preto skladovali chlieb v ľanových vreckách, kde im vydržal dlho mäkký a bez plesní. Ďalším tajomstvom mäkkého chleba bola hrubšia kôrka, vďaka čomu chlieb menej vysychal. Ľanové vrecko poslúži aj na uskladnenie sušených bylín a húb.

Pri pestovaní a spracovaní ľanu sa nepoužívajú hnojivá ani pesticídy, preto sa ľan považuje za ekologický prírodný materiál. Okrem toho je vhodný aj pre citlivú pokožku či alergikov.

Okrem textilného priemyslu sa ľan pestuje aj pre potravinárske účely. Lisuje sa z neho olej alebo sa pestuje pre semienka, ktoré majú priaznivý účinok na zdravie.

TIP na záver: problém s krčením ľanového materiálu môžeme vyriešiť tak, že nenecháme úplne vyschnúť tkaninu, ale žehlíme ju ešte mierne vlhkú.

 

Aj u nás nájdete niektoré ľanové výrobky, ako vrecká na chlieb a pečivo, sušené bylinky či huby, doplnky na stolovanie ako obrusy a servírovanie, ale aj ľanové oblečenie.

 

 

Pri písaní článku sme využili vlastné skúsenosti a nasledujúce zdroje:

Kozáková K., 2001. Utkané z ľanu. Žilina : Považské múzeum. ISBN 80-888-77-22-9.